Zvířatá v současném i starověkém Egyptě
Egypt láká své návštěvníky především na dlouhé písečné pláže, odpočinek u Rudého moře a cenově přijatelné all inklusive hotely. Mezi jeho další velká lákadla patří podvodní svět na březích Rudého moře a nespočet barevných rybiček, které mohou návštěvníci pozorovat. Egyptská fauna toho však nabízí mnohem více, než jen nevšední podmořské živočichy a v následujícím článku se na tyto zajímavé tvory společně podíváme.
DELFÍNI – Rudé moře je oblíbené útočiště pro delfíny skákavé a delfíny pruhované. Jejich pozorování z lodi patří k vyhledávaným a oblíbeným turistickým atrakcím. Představte si západ slunce, vychlazený drink v ruce, foťák v pohotovosti a úžasný zážitek v podobě hejna delfínů, kteří skotačí ve vlnách nedaleko od vás.
KARETA OBROVSKÁ – Dalším úžasným zážitkem je pozorování líhnutí vajec karety obrovské či karety pravé. Jedná se o druhy mořských želv, které rády kladou vejce na chráněná pobřeží Rudého moře. Když budete mít štěstí, můžete na karety narazit i během svého potápěčského kurzu.
PERUTÝN OHNIVÝ A ODRANEC PRAVÝ – Na tyto dva mořské živočichy si naopak dejte velký pozor – setkání s nimi během potápění by mohlo být to poslední, co v životě uděláte. Oba tito tvorové jsou velmi jedovatí – perutýn je vybaven jedovatými ostny, a i když jeho jed nemusí být pro člověka nutně smrtelný, o to víc je však bolestivější a je spjat s velmi dlouhým následným léčením. Odranec pravý naopak způsobuje ve většině případů smrt, při průzkumných výpravách na dno Rudého moře se proto důkladně dívejte, kam šlapete.
KROKODÝL NILSKÝ – Při prohlídce Nilu či jiných sladkovodních egyptských toků se mějte na pozoru před krokodýlem nilským. Tento druh patří k největším a zároveň nejagresivnějším krokodýlům na světě. Dorůstají do délky 4–6 metrů a v dospělosti jsou schopni pozřít i mládě hrocha či slona.
KOBRA EGYPTSKÁ – Dalším nebezpečným živočichem, kterému nechcete zkřížit cestu je kobra egyptská. Vyskytuje se převážně v pouštích oblastech s přístupem k vodě. K lidským obydlím se nezdráhá přiblížit, pokud je dostatečně motivovaná vidinou potravy. V hotelových resortech se s ní však pravděpodobně nesetkáte. Kobří jed způsobuje srdeční i dechovou zástavu a její kousnutí je velice bolestivé.
VELBLOUD JEDNOHRBÝ – Velbloudi patří k Egyptu stejně jako pyramidy a faraoni. V Egyptě sloužili velbloudi od dávných věků jako dopravní prostředek – ještě dnes můžete pozorovat karavany pouštních beduínů, kteří cestují pouští právě na hřbetech těchto majestátních zvířat. Projížďka na velbloudech může být příjemným zážitkem i pro vaše nejmenší cestovatele.
BUVOL DOMÁCÍ – Buvoli jsou společně s velbloudy jedni z mála velkých savců, kteří jsou v Egyptě k vidění, jelikož se dokázali přizpůsobit místnímu nehostinnému podnebí. Místní obyvatelé je využívají jako tažná zvířata například při práci na polích. Jsou velmi nenároční na chov, milují vodu a rádi se válejí v bahně na březích řek.
LIŠKA POUŠTNÍ – Dalším na první pohled roztomilým zvířátkem je pouštní liška. Od běžné lišky obecné, kterou můžeme znát z našich lesů se liší především delším a štíhlejším čumáčkem, dlouhýma ušima a drobnějším tělem. Její srst je v barvě písku okolní pouště, takže se dokáže dobře schovat před svými nepřáteli.
POSVÁTNÁ ZVÍŘATA VE STARÉM EGYPTĚ
KOČKA DOMÁCÍ – Staří Egypťané spojovali kočky s bohyní Bastet a bylo přísně zakázáno jim jakkoliv ubližovat. Ve východní části delty Nilu se dokonce nacházel chrám jménem Bubasti, který byl zasvěcen právě kočkám a této bohyni. Kočka měla své čestné místo ve většině egyptských domácností, protože se věřilo, že funguje jako jakýsi spirituální ochránce.
SKARAB – odborně zvaný vruboun posvátný patří k jedněm z nejvýznamnějších symbolů starověkého Egypta. Vyskytuje se na většině amuletů a staří Egypťané si ho spojovali se znovuzrozením. Dle starých pověstí Egypťané věřili, že slunce každý den postrkuje po obloze od východu k západu bůh Cheprer, který na sebe bral právě podobu skarabea.
SOKOL – Sokoli plnili ve starém Egyptě důležitou roli ochránců faraonů. Věřilo se, že sokoli představují reinkarnaci Hora, boha nebes.
IBIS – V dnešních dnech již není možné ibise v Egyptě pozorovat, jelikož patří k vyhynulým druhům. Ve starověkém Egyptě se však těšil velké oblibě, jelikož byl spojován s Thovtem, bohem moudrosti. Dále byl spojován také s bohy Tehutim a Džehutim, kteří se starali o vzdělávání.