Nahrávám ...
Krásy Sinajského poloostrova

Krásy Sinajského poloostrova

Valná většina turistů cestuje do Egypta s vidinou odpočinku u Rudého moře, ledově vychlazených drinků na pláži pod slunečníkem a all inklusive nabídky a vrcholem jejich egyptského dobrodružství je jízda na velbloudech podél pobřeží nebo kurz potápění.

Patříte – li ale od přírody k dobrodruhům a milovníkům turistiky, byla by škoda vynechat úžasné pevninské dobrodružství, které se nabízí návštěvníkům Sinajského poloostrova. Pohoří na tomto poloostrově vás překvapí svou velkolepostí a úžasnými výhledy na překvapivě zelené oázy, skryté uprostřed nehostinné rudé pouště.

Putování tajemným Sinajem můžete odstartovat v beduínské oáze Feiran. Vesnici obklopují rozmanité skalní masivy ze žuly, porfyru a jiných vyvřelých hornin a díky tomu hrají místní pohoří všemi barvami. Berte to jako malou ukázku toho, jak půvabné dokáží sinajská pohoří být. Ve vesnici můžete dále obdivovat malebné palmové hájky a vychutnat si pohostinnost místních beduínů. Chvilky strávené s těmito původně kočovnými obyvateli Sinajského poloostrova vás obohatí o nové zážitky a proniknete tak hlouběji do historie této úžasné starobylé země.

Z historického i náboženského hlediska je pro turisty nejzajímavější výšlap na horu Sinaj, na které podle Bible došlo k předání Božího desatera do Mojžíšových rukou. Proto je tento vrchol místy označován jako Mojžíšova hora. Hora Sinaj však neslouží jako poutní místo pouze pro stoupence židovské a křesťanské víry – významná je také pro muslimy, ti s ní však mají spjatý jiný příběh. Dle muslimského učení je právě hora Sinaj místem, kde vystoupal do nebe Mohamedův kůň Burak.

Na vrchol vedou dvě poutní cesty – jedna z nich je schůdná i pro velbloudy a slibuje poměrně pohodlnou procházku, druhá cesta, náročnější výšlap po téměř třech tisících příkrých schodech je vhodný spíše pro zkušené horaly nebo pro opravdu oddané poutníky. Na vrcholu vás čeká malá poutní kaple a nezapomenutelný výhled do okolní krajiny. Pro umocnění tohoto zážitku je vhodné vydat se organizovaný noční výšlap na vrchol. Po jisté námaze, která tento výšlap doprovází vás čeká pohled na úžasný východ slunce, který se vám navždy vryje do paměti a budete na něj vzpomínat ještě hodně dlouhou dobu.

Pokud cestou zpátky nebudete příliš unavení, zastavte se v nejstarším dosud fungujícím klášteře světa, v klášteře svaté Kateřiny. Klášter stojí ve stínu rudých žulových masivů hory Sinaj a stejnojmenné Hory svaté Kateřiny a dodnes je obýván několika desítkami mnichů. V klášteře se nachází tzv. Mojžíšova studna, u které údajně potkal svou budoucí ženu Seforu a roste zde také hořící keř, ve kterém se Mojžíšovi zjevil Bůh. Hora svaté Kateřiny je díky své výšce 2642 metrů nad mořem nejvyšší horou Egypta.

Dalším lákadlem Sinajského poloostrova je takzvaný Barevný nebo Duhový kaňon. Své jméno získal díky odleskům bílé, červené a oranžové, které tančí po obvodech úzkých skal. Prohlídka tohoto magického místa vám i s kocháním se jeho krásou zabere zhruba hodinku či dvě. Duhový kaňon však není nic pro klaustrofobiky – ve svém nejužším místě jím dokáže projít pouze jeden člověk. Pokud vás strach z těsných prostorů netrápí, nesmíte si toto úžasné dílo přírody nechat ujít.

Sinajský poloostrov se právem označuje jako jedno z nejkrásnějších míst v Egyptě, proto všem dobrodruhům doporučujeme vyhradit si při své dovolené dostatek času na jeho prozkoumání.