Nahrávám ...
Egypt - cestovní informace

PŘED ODLETEM DO EGYPTA:

Dle nového nařízení egyptského ministerstva zdravotnictví se nařizuje, aby všichni příchozí cestující do Egypta zaregistrovali na oficiální webové stránce 
a to alespoň dva dny před začátkem cesty.

K registraci slouží tento oficiální web:
https://visitegypt.gov.eg/

Doporučujeme vyplnit formulář předem, at´ předejdete případným problémům nebo zdržení.

Vyplněním této registrace si zkrátí klienti čekací dobu při příjezdu v Egyptě.

V případě, že nebude vyplněn online, bude stále možné vyplnit papírové formuláře na palubě před příletem do Egypta. Taktéž Vám příjezdový formulář pošleme v cestovních pokynech. 

 

VSTUPNÍ PODMÍNKY:

Na základě nařízení egyptské vlády se od 17.6.2022 ruší vstupní podmínky v souvislosti s SARS-CoV-2.

Při příjezdu není vyžadováno potvrzení/certifikace o vakcinaci nebo absolvování testu před odletem (PCR/antigen).

Občané ČR potřebují pro vstup do země platný cestovní pas (musí být minimálně 6 měsíců po návratu) a vízum. Vízum se řeši při příletu u našeho delegáta.

Cena víza je 29 EUR/osoba.

Při cestách na Sinajský poloostrov můžou občané ČR v některých oblastech (např. Sharm El Sheikh) získat bezplatné vízum „Sinai Only“, které umožňuje pouze pobyt na Sinajském polostrově po dobu 14 dní. Pro cesty mimo Sinajský poloostrov je nutné mít standartní vízum, které je platné pro celý Egypt (uvedeno výše).

Podrobné informace ohledně vstupních podmínek naleznete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ZDE.

 

CESTOVNÍ INFORMACE:

Stát: Egyptská arabská republika

Počet obyvatel: 101 600 000 (2020)

Státní zřízení: unitární poloprezidentská republika

Prezident: Abdal Fattah Sísí

Jazyk: arabština, lze se však běžně domluvit i anglicky a francouzsky

Náboženství: islám (90%), koptské ortodoxní křesťanství (10%)

Pro všechny destinace obecně platí: výměna peněz je možná ve všech větších bankách a hotelech. Výběr hotovosti z bankomatu je za poplatek možný. V hotelech se dá platit kartou.

Upozorňujeme, že směnný kurz se mění a Vaše banka si může účtovat dodatečné poplatky.

Měnou v Egyptě je Egyptská lira (1 lira = 100 plasterů)

Nemusíte se však bát, v letoviscích a turistických lokalitách se dá běžně platit eurem nebo dolary.

 

POZNÁVACÍ ZÁJEZDY A FOTOGRAFOVÁNÍ:

Egypt nabízí velké množství atraktivních výletů a nabídek, které mohou zpříjemnit a ozvláštnit Vaši dovolenou. V případě zájmu se obraťte prosím na místního delegáta ve Vašem hotelu.

Více informací o poznávacích zájezdech naleznete ZDE

Důležité poznámky ohledně poznávacích zájezdů:

Prosíme o respektování egyptských zákonů a agentur organizujících výlety a transfery. V Egyptě platí, že výlety mohou být rezervované jen u státem schválených agentur, prodávající výlety a transfery, které jsou zapsány u místních úřadů pro daný hotel nebo loď. Rezervace u soukromých agentur, které nemají licenci, nejsou zákonem povolené.

Informujte se prosím v destinaci, kde si dle platných předpisů můžete zarezervovat výlety. Rezervace je možná pouze u spolupracovníků firmy CET.

Při prohlídkách chrámů nebo muzeí se prosím chovejte slušně a nedotýkejte se kamenných stěn, starověkých soch nebo jiných exponátů.
Nesbírejte prosím kameny ani jiné předměty. Zároveň doporučujeme mít na všech prohlídkách pevnou obuv, ne všechny cesty jsou zpevněny.

Prosíme o pochopení, že na některých okružních výletech mohou být některé mešity/kostely přístupné jen zvenku za předpokladu, že se uvnitř budou
konat modlitby nebo náboženské obřady. Při návštěvě chrámů prosím noste vhodné oblečení (žádné krátké nohavice, sukně, odhalená ramena).

Fotografování a natáčení na letištích nebo vojenských základnách je zakázané. Doporučujeme se před fotografováním osob zeptat, zda chtějí být fotografováni. Filmový a foto materiál je v cílových destinacích mnohem dražší, proto doporučujeme jej mít v dostatečném množství.

Fotografování a natáčení některých památek je přísně zakázané a při vchodě se požaduje odevzdání fotoaparátů a kamer. Taktéž používání dronů je zakázáno.

LÉKAŘSKÁ PÉČE A OČKOVÁNÍ:

Při cestách do Egypta doporučujeme mít uzavřené cestovní pojištění! Zároveň musíme poukázat na fakt, že při cestách do zahraničí se doporučují očkování proti žloutence typu A, tetanu, diftérii a obrně, pro vlastní bezpečnost. Taktéž se doporučuje si přivést léky proti žaludečním a střevním potížím. Podrobné a aktuální informace lze nalézt na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.

Lékařská péče v Egyptě je plošně zajištěná. Navíc v turistických centrech je možnosti konzultace s lékaři, ve velkých hotelech jsou k dispozici pohotovostní lékaři. S lékaři je možné se domluvit německy nebo anglicky. V lékárnách jsou vyškolení lékárníci schopni poskytnout léčebné rady při lehkých zdravotních problémech. Zásobování léky je pod státním dohledem a podobné se středoevropskými poměry.

STRAVOVÁNÍ:

Tak jak to bývá v jižních státech, tak i tady byste měli jíst jen vařená a pečená jídla. Voda z vodovodu nedosahuje kvalit pitné vody, je vhodná
na umývání/sprchování, ne k pití.

Zároveň upozorňujeme a berte na zřetel, že v hotelových restauracích zpravidla platí předpisy ohledně oblečení, rozhodně do restaurací nevstupujte v plavkách nebo spoře oděni.

Spropitné je vzhledem k nizkým příjmům značnou úlohu. Zaměstnance potěší spropitné ve výši 5-10% sumy účtu. Nedávat spropitné je velmi neslušné.
Na nilských výletních lodích je běžné vybírat spropitné pro posádku lodě.

Upozorňujeme, že alkoholické nápoje celkově nebo importované ze zahraničí jsou velmi drahé.

KLASIFIKACE HOTELŮ:

Kategorie hotelů uvedených v katalogu odpovídají oficiálním předpokladům kategorií hotelových resortů a hotelových lodí dle přísných předpisů patřičných místních úřadů. Hotely jsou pravidelně kontrolovány úřady, zda splňují veškeré předpoklady kategorie, do které jsou zařazeny.

MOBILNÍ TELEFONY (SÍTĚ):

O poplatcích a dostupnosti Vás informuje Váš operátor. Síťové pokrytí je v turistických centech dobré, ve vzdálenějších oblastech nemusí být optimální.

DOPRAVA:

Vaše bezpečnost je pro nás na prvním místě. Naše transfery jsou obsluhovány jen těmi agenturami, které dodržují přísné předpisy ohledně času odpočinku
a bezpečné jízdy. Hromadná doprava je v turistických oblastech na velmi dobré úrovní. Ve velkých městech jsou taxíky velmi výhodným dopravním prostředkem.

PRAKTICKÉ INFORMACE:

Časový rozdíl mezi Egyptem a středoevropským časem je stejný jak v létě, tak i v zimě (+1 hodina). Výjimkou jsou duben a říjen, kdy není žádný rozdíl.

Islám je hlavním náboženstvím. Nejčastěji se návštěvníci setkají s Ramadánem (měsícem půstu). Ramadán je každý rok, podobně jako Velikonoce, v jiném čase. Během Ramadánu je možné, že dle úředních předpisů mohou být některé pamětihodnosti zavřené, nebo změněn program/průběh některých poznávacích zájezdů.

Vzhledem k veřejnému zásobovaní vodou a elektrickou energií, může zřídka dojít ke krátkodobým výpadkům elektřiny a vody. Na hotelech a výletních lodích jsou potřeba adaptéry podle euronormy 110/220 V.

NÁVRAT ZPĚT DO ČR:

Vzhledem k aktuální situaci šíření viru SARS-CoV-2 v ČR a ve světě a jeho dopadům Ministerstvo zdravotnictví ČR ruší s účinností od 9. dubna 2022 všechna protiepidemická opatření pro osoby vstupující na území ČR po předchozím pobytu v zahraničí. 

Při návratu ze zahraničí od 9.4.2022 není třeba vyplňovat Příjezdový formulář ani předkládat doklad o bezinfekčnosti.

I nadále se však doporučuje ověřit si podmínky přepravy (včetně doložení bezinfekčnosti, tj. test, očkování, prodělání nemoci) přímo u sjednaného přepravce hromadné dopravy (letadlo, autobus, vlak). 

Aktualizováno 28.7.2022

!!! Upozorňujeme, že veškeré informace, či jejich část jsou bez záruky a mohou se měnit. Doporučujeme aktuální informace sledovat na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR a nebo na stránkách www.cketi.cz. !!!