Nahrávám ...
Egypt - cestovní informace

VSTUPNÍ PODMÍNKY DO EGYPTA:

Na základě nařízení egyptské vlády jsou od 17.6.2022 zrušené vstupní podmínky v souvislosti s SARS-CoV-2.

Při příjezdu již není vyžadováno potvrzení/certifikace o vakcinaci nebo absolvování testu před odletem (PCR/antigen).

Občané ČR potřebují pro vstup do země cestovní pas s 1 volnou stranou, který musí být platný minimálně 6 měsíců po návratu a vízum.

Vízum se vyřizuje pouze při příletu do Egypta a není možné ho zakoupit už v CK za Kč.

Cena za vízum je 25 € / osoba (včetně kojenců)
Expresní odbavení (zpravidla bez front) zajišťuje pracovník s cedulí ETI za zprostředkovatelský příplatek 4 €, tedy celkem 29 € / osoba

Při cestách na Sinajský poloostrov můžou občané ČR v některých oblastech (např. Sharm El Sheikh) získat bezplatné vízum „Sinai Only“, které umožňuje pouze pobyt na Sinajském polostrově po dobu 14 dní. Pro cesty mimo Sinajský poloostrov je nutné mít standartní vízum, které je platné pro celý Egypt (uvedeno výše).

Podrobné informace ohledně vstupních podmínek naleznete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ZDE.

 

NÁVRAT ZPĚT DO ČR:

Vzhledem k aktuální situaci šíření viru SARS-CoV-2 v ČR a ve světě a jeho dopadům Ministerstvo zdravotnictví ČR ruší s účinností od 9. dubna 2022 všechna protiepidemická opatření pro osoby vstupující na území ČR po předchozím pobytu v zahraničí. 

Při návratu ze zahraničí od 9.4.2022 není třeba vyplňovat Příjezdový formulář ani předkládat doklad o bezinfekčnosti.

I nadále se však doporučuje ověřit si podmínky přepravy (včetně doložení bezinfekčnosti, tj. test, očkování, prodělání nemoci) přímo u sjednaného přepravce hromadné dopravy (letadlo, autobus, vlak). 

Upozorňujeme, že veškeré informace, či jejich část jsou bez záruky a mohou se měnit. Doporučujeme aktuální informace sledovat na webu Ministerstva zahraničních věcí ČR 

 

CESTOVNÍ INFORMACE:

Stát: Egyptská arabská republika

Počet obyvatel: 105 700 000 (2023)

Státní zřízení: unitární poloprezidentská republika

Prezident: Abdal Fattah Sísí

Jazyk: arabština, lze se však běžně domluvit i anglicky a francouzsky

Náboženství: islám (90%), koptské ortodoxní křesťanství (10%)

Pro všechny destinace obecně platí: výměna peněz je možná ve všech větších bankách a hotelech. Výběr hotovosti z bankomatu je za poplatek možný. V hotelech se dá platit kartou.

Upozorňujeme, že směnný kurz se mění a Vaše banka si může účtovat dodatečné poplatky.

Měnou v Egyptě je Egyptská lira (1 EGP = 100 plasterů)

Aktuální směnné kurzy: (květen 2023)
1 EGP = 0,70 CZK 
1 USD = 31 EGP 
1 EUR = 33 EGP 

Nemusíte se však bát, v letoviscích a turistických lokalitách se dá běžně platit v hotovosti ve měně euro nebo dolar.

LÉKAŘSKÁ PÉČE A OČKOVÁNÍ:

Při cestách do Egypta doporučujeme mít uzavřené cestovní pojištění! Zároveň musíme poukázat na fakt, že při cestách do zahraničí se doporučují očkování proti žloutence typu A, tetanu, diftérii a obrně, pro vlastní bezpečnost. Taktéž se doporučuje si přivést léky proti žaludečním a střevním potížím či si po příletu (preventivně) zakoupit místní lék Antinal. Podrobné a aktuální informace lze nalézt na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.

Lékařská péče v Egyptě je plošně zajištěná. Navíc v turistických centrech je možnosti konzultace s lékaři, ve velkých hotelech jsou zpravidla k dispozici pohotovostní lékaři. S lékaři je možné se domluvit německy nebo anglicky. V lékárnách jsou vyškolení lékárníci schopni poskytnout léčebné rady při lehkých zdravotních problémech. Zásobování léky je pod státním dohledem a podobné se středoevropskými poměry.

STRAVOVÁNÍ:

Tak jak to bývá v jižních státech, tak i tady byste měli jíst jen vařená a pečená jídla. Voda z vodovodu nedosahuje kvalit pitné vody, je vhodná na umývání/sprchování, ne k pití.

Zároveň upozorňujeme a berte na zřetel, že v hotelových restauracích zpravidla platí předpisy ohledně oblečení, rozhodně do restaurací nevstupujte v plavkách nebo spoře oděni.

Spropitné hraje vzhledem k nizkým příjmům značnou úlohu cestovního ruchu v Egyptě. Zaměstnance potěší spropitné ve výši 5-10% sumy účtu.
Nedat spropitné za jinak bezproblémovou službu je však neslušné.
Na nilských výletních lodích je běžné povinné spropitné pro posádku lodě.

Upozorňujeme, že alkoholické nápoje celkově nebo importované ze zahraničí jsou velmi drahé.

KLASIFIKACE HOTELŮ:

Kategorie hotelů uvedených v katalogu odpovídají oficiálním předpokladům kategorií hotelových resortů a hotelových lodí dle přísných předpisů patřičných místních úřadů. Hotely jsou pravidelně kontrolovány úřady, zda splňují veškeré předpoklady kategorie, do které jsou zařazeny.

MOBILNÍ TELEFONY (SÍTĚ):

O poplatcích a dostupnosti Vás informuje Váš operátor. Síťové pokrytí je v turistických centech dobré, ve vzdálenějších oblastech nemusí být optimální. Upozorňujeme, že zpravidla výhodnějších cen za datové služby dosáhnete zakoupením (datové) SIM karty od některého z místních operátorů přímo na letišti. Hovory přes aplikaci Whatsapp jsou v Egyptě zákonem zakázané.

DOPRAVA:

Vaše bezpečnost je pro nás na prvním místě. Naše transfery/výlety jsou obsluhovány primárně našim vozovým parkem (autobusy či minivany ETI) a dále jen těmi agenturami, které dodržují přísné předpisy ohledně času odpočinku a bezpečné jízdy. Hromadná doprava je v turistických oblastech na velmi dobré úrovní. Ve velkých městech jsou taxíky výhodným dopravním prostředkem.

PRAKTICKÉ INFORMACE:

Časový rozdíl mezi Egyptem a středoevropským časem je celoročně +1 hodina.
Pouze do 28.04. 2023 měl Egypt stejný čas. Poté již Egypt opětovně zavedl letní čas (28.04 - 27.10.) s 1 hodinovým rozdílem.

Islám je hlavním náboženstvím. Nejčastěji se návštěvníci setkají s Ramadánem (měsícem půstu). Ramadán je každý rok, podobně jako Velikonoce, v jiném čase. Během Ramadánu je možné, že dle úředních předpisů mohou být některé pamětihodnosti zavřené, nebo změněn program/průběh některých poznávacích zájezdů.

Vzhledem k veřejnému zásobovaní vodou a elektrickou energií, může zřídka dojít ke krátkodobým výpadkům elektřiny a vody. V hotelech je potřebné zpravidla teplou vodu dostatečně odpustit, aby tekla v odpovídající teplotě. Na výletních lodích jsou potřeba adaptéry podle euronormy 110/220 V. 

POZNÁVACÍ ZÁJEZDY A FOTOGRAFOVÁNÍ:

Egypt nabízí velké množství atraktivních výletů a nabídek, které mohou zpříjemnit a ozvláštnit Vaši dovolenou. V případě zájmu se obraťte prosím na místního delegáta ve Vašem hotelu.

Více informací o poznávacích zájezdech naleznete ZDE

Důležité poznámky ohledně poznávacích zájezdů:

Prosíme o respektování egyptských zákonů a agentur organizujících výlety a transfery. V Egyptě platí, že výlety mohou být rezervované jen u státem schválených agentur, prodávající výlety a transfery, které jsou zapsány u místních úřadů pro daný hotel nebo loď. Rezervace u soukromých agentur, které nemají licenci, nejsou zákonem povolené.

Informujte se prosím v destinaci, kde si dle platných předpisů můžete zarezervovat výlety. Rezervace je možná pouze u spolupracovníků firmy C.E.T.

Při prohlídkách chrámů nebo muzeí se prosím chovejte slušně a nedotýkejte se kamenných stěn, starověkých soch nebo jiných exponátů.
Nesbírejte prosím kameny ani jiné předměty. Zároveň doporučujeme mít na všech prohlídkách pevnou obuv, ne všechny cesty jsou zpevněny.

Prosíme o pochopení, že na některých okružních výletech mohou být některé mešity/kostely přístupné jen zvenku za předpokladu, že se uvnitř budou
konat modlitby nebo náboženské obřady. Při návštěvě chrámů prosím noste vhodné oblečení (nelze krátké nohavice, sukně, odhalená ramena).

Fotografování a natáčení na letištích nebo vojenských základnách je zakázané. Doporučujeme se před fotografováním osob zeptat, zda chtějí být fotografováni. Taktéž používání dronů je zakázáno.

Aktualizováno 28. 5. 2023