Nahrávám ...
Okolí Luxoru – Údolí králů a Amonův chrám v Karnaku

Okolí Luxoru – Údolí králů a Amonův chrám v Karnaku

Egypt má naštěstí stále co nabídnout – nevynechejte tedy při svých výletech ten do Luxoru.

Největším lákadlem v okolí Luxoru je bezpochyby Údolí králů, které za dob starověkého Egypta sloužilo jako pohřebiště faraonů a dalších významných osobností. Tím nejznámějším egyptským vládcem, který zde nalezl poslední odpočinek je král Tutanchamon. Není tedy divu, že právě Tutanchamonova hrobka patří spolu s hrobkou Ramesse VI. těm nejnavštěvovanějším. Čekání v dlouhé frontě na žhnoucím egyptském slunci, které vás čeká, než se do hrobek dostanete, může znít dost úmorně, ale rozhodně se vám vyplatí. Po vstupu do hrobky na vás dýchne mystická atmosféra dávných časů a zážitek z návštěvy tohoto výjimečného místa ve vás bude rezonovat ještě velmi dlouho.

Většina hrobek byla bohužel vykradena už před dávnými časy, to jim však neubírá na přitažlivosti. Zkuste při své návštěvě zapojit fantazii, vžijte se do role archeologů na počátku minulého století a představte si všechny ty poklady, které v hrobkách odpočívaly po dlouhá tisíciletí a čekaly na své objevení. Co všechno se podle vás v hrobkách ukrývalo? Své tipy si můžete následně ověřit při návštěvě Egyptského muzea v Káhiře.

V Údolí králů stále probíhají archeologické práce, buďte proto tedy opatrní, ať se k nějaké z nově nalezených hrobek nedostanete blíž, než by se vám líbilo. 

Dalším obrovským lákadlem výletu do Luxoru je Amonův chrám v Karnaku. Jedná se o monumentální stavbu, která na světě nemá obdoby. Až dorazíte na místo a chrám se před vámi zjeví v celé své ohromné velkoleposti, jistě si pomyslíte, že takové veledílo nemohlo být postaveno za vlády pouze jednoho panovníka. A budete mít pravdu – dnešní podobu chrámu v Karnaku má na svědomí nespočet faraonů, kteří se během téměř dvou tisíc let vystřídali na egyptském trůnu. Každý z nich chrám vylepšil podle svého. Díky tomu se dnes můžeme kochat nepřeberným množstvím soch, svatyní, domků a překrásných hieroglyfů a žasnout nad tím, jak tohle všechno zvládli staří Egypťané vybudovat bez pomoci moderní techniky. Co myslíte, pomáhali jim se stavbou mocní egyptští bohové nebo byli prostě tak šikovní sami od sebe?