Egyptská kuchyně
Pokud toužíte po opravdu autentickém zážitku ze své dovolené u Rudého moře, zkuste opustit pohodlí hotelových resortů a dopřejte si pořádnou dávku místní egyptské kuchyně. Tento neopakovatelný kulinářský zážitek si budete pamatovat ještě hodně dlouho – není nad to, ochutnat pravý falafel, hummus nebo slaďoučkou baklavu připravenou místními obyvateli. Kdo jiný by to připravil lépe?
Egyptská kuchyně je směsicí arabské, středomořské a africké kuchyně. Jídlům dominuje převážně zelenina a ovoce pěstované v úrodné deltě Nilu. Maso je zde méně časté, jelikož bývá drahé. Když se přeci jen objeví na egyptském stole, nejčastěji to bývá maso jehněčí nebo kůzlečí, dále se objevuje maso králičí, kuřecí, holubí, kachní, skopové nebo hovězí. Dalším významným prvkem egyptské kuchyně jsou luštěniny, převážně cizrna a sezam, ze kterých se vyrábí spoustu tradičních egyptských pochoutek.
Pro Egypťany je hlavním jídlem dne oběd, který bývá velice vydatný. Jídlo se skládá z několika částí – začíná se velkou společnou mísou, ve které můžeme najít různé sýry, saláty, kořeněné masové kuličky, nakládanou zeleninu a různé druhy dipů. Nejoblíbenější je pasta vyráběná ze sezamových semen, tzv. tahini. Dipy a jogurty se jedí pomocí placatého pita chleba, kterému se v Egyptě říká eish.
Mezi oblíbená hlavní jídla patří například ful. Jedná se o hustý kořenění guláš podávaný s citronovou šťávou a olejem, jako přílohu k němu Egypťané přikusují placky z fazolového těsta. Velmi oblíbené je grilované kůzle nebo jehně marinované různými bylinkami. Z masa se dělá například nám známý kebab nebo koftu – jemně mleté karbanátky.
U správného oběda nesmí chybět oblíbené polévky, na ty si Egypťané velmi potrpí. Tou nejpopulárnější je pravděpodobně polévka Molocheja. Jedná se o poctivý vývar z jutovníku zeleninového, což je rostlina podobná špenátu. Dále se do ní přidává rýže, kuřecí maso a spousta česneku, pepře a koriandru. Dalšími oblíbenými polévkami je čočková nebo rybí.
Každá Egyptská hostina končí dezertem. Často se podává sezonní ovoce, například banány, fíky či sladké datle. Pokud se jedná o slavnostnější příležitost, nesmí na stole chybět národní egyptský dezert s názvem Om Ali. Jedná se o rýži zapečenou s mlékem, rozinkami nebo pistáciemi, kokosovými vločkami a spoustou cukru. Existuje několik variant, je však jedno na kterou narazíte, vaše chuťové buňky budou potěšeny v každém případě.
Na vašich cestách Egyptem se můžete setkat s tzv. ramadánem. Jedná se o měsíc, během kterého je muslimům zakázáno jíst a pít od úsvitu do soumraku. Poslední jídlo před východem slunce se nazývá Suhúr. Suhúr se skládá z převážně zdravých a vydatných jídel, aby pomohl muslimům během následujícího denního půstu. První jídlo po západu slunce se nazývá Iftar. Během Iftaru se většinou sejde celá rodina, případně celé sousedství a pojí společně. Prvním jídlem po celodenním půstů tradičně bývají datle s mlékem.
Pokud se vydáte do Egypta během ramadánu, nemusíte se bát, že budete muset celý den trpět hlady. V hotelových resortech orientovaných na nemuslimskou klientelu se ramadán nedodržuje a vy se tak můžete bez problému najíst tak, jak jste zvyklí.