Nahrávám ...
Cestovní informace

Vstupní podmínky:

Egypt: čeští (ČR) státní občané potřebují při vstupu do země vízum a cestovní pas, který je platný minimálně dalších 6 měsíců po návratu. Jako státní občané ČR dostanete potřebné vízum na cílovém letišti. Momentálně je poplatek za udělení víza na místě i se zpracovatelským poplatkem 28 EUR.

Poznámka: při cestách na Sinajský poloostrov můžete jako občané ČR v některých oblastech dostat bezplatné vízum „Sinai Only“ na max. 14 dní (např. Sharm El Sheikh). Toto vízum je bez poplatků, ale umožňuje jen omezený pobyt na Sinajském poloostrově. Výše uvedené vstupní podmínky pro Egypt platí neomezeně i pro Sinajský poloostrov. Více informací naleznete v naší rubrice Egypt, nebo na stránkách Ministerstva zahraničních věcí. Další možností je získat vízum do Egypta online 

Turecko: státní občané ČR vstupní vízum nepotřebují. Při vstupu do země potřebují cestovní pas, který je platný minimálně dalších 6 měsíců po návratu.  Při vstupu je třeba dbát na to, aby bylo v cestovním pasu otištěno razítko, protože v opačném případě může dojít k problémům při odchodu. Od 1.1.2013 je cestujícím, kteří v cestovním pase nemají místo na potřebné kontrolní razítko při příjezdu a odjezdu, znemožněn vstup do Turecka. Vstup do země s občanským průkazem není možný!

Pro všechny země platí: Všechny děti (od narození) potřebují při cestách do zahraničí při překročení hranice vlastní cestovní pas. Zapsání v pase rodičů není akceptováno!

Cestující, kteří nemají státní příslušnost ČR, se musí před cestou informovat na příslušné ambasádě nebo konzulátu. Jelikož se vstupní podmínky příležitostně mění a pro nouzové pasy platí jiné vstupní podmínky, prosíme naše klienty, aby se sami informovali na příslušných úřadech. Pro přesnější informace nebo v případě nejasností doporučujeme informovat se na Ministerstvu zahraničních věcí dané země. Konečná odpovědnost za splnění vstupních podmínek v den odletu spočívá na cestujících.

Peníze a výměna peněz:

Pro všechny země platí: výměna peněz je možná ve všech větších bankách a hotelích. I s platební nebo kreditní kartou lze z bankomatu vybrat hotovost (za poplatek) – egyptská libra, turecká lira, tuniský dinár. Ve většině hotelů je možné platit kreditní nebo platební kartou. Upozorňujeme na to, že směnné kurzy se mění, a že vaše banka může vybírat zvláštní poplatky.

Egypt: 1 egyptská libra (EGP) = 100 piastrů. Dovoz maximálně 20 EGP na osobu.

Směnný kurz: 1 euro = cca 17,88 EGP (stav: prosinec 2019).

Turecko: turecká lira (TRY) = 100 kuruşů

Směnný kurz: 1 euro = 6,43 TRY (stav: prosinec 2019)

Jazyk:

Egypt: národním jazykem je arabština, dalším je anglický jazyk, občas francouzský jazyk.

Turecko: národním jazykem je turecký jazyk (úřední jazyk), dále kurdský, arabský, řecký a arménský jazyk.

ETI-Servis:

Kompetentní, slovensky/česky resp. německy/anglicky mluvící průvodci/delegáti vás přivítají už na letišti a postarají se o hladký a pohodlný transfer do hotelu. Při prvním informačním rozhovoru vás naši delegáti budou informovat o všem, co je třeba vědět.

Výlety a prohlídky:

Egypt a Turecko nabízejí velké množství atraktivních výletních cílů a nabídek na sestavení vaší dovolené. V případě zájmu o výlet se obraťte na místního delegáta ve vašem hotelu. 

Poznámka pro Egypt: respektujte egyptské zákony o agenturách organizujících výlety a transfery. V Egyptě je předepsáno, že výlety mohou být rezervovány pouze u státem schválených agentur provozujících výlety a transfery, a které jsou zapsány na místních úřadech pro daný hotel nebo loď. Rezervace u soukromých organizátorů výletů, kteří nemají licenci, nejsou zákonem povoleny. Informujte se na místě, ve které výletní agentuře si podle egyptských předpisů můžete zarezervovat výlety. Rezervace výletů je možná výlučně u spolupracovníků firmy CET.

Při prohlídce chrámů nebo muzeí se chovejte přiměřeně a nedotýkejte se kamenných stěn, starověkých soch ani jiných exponátů. Nesbírejte ani žádné kameny a jiné předměty. Dávejte si pozor i na chodníky, při prohlídkách se doporučují pevné boty. Prosíme o pochopení, neboť při okružních výletech mohou být některé mešity nebo kostely prohlédnuty jen zvenku, pokud se v nich budou během prohlídky neplánovaně provádět modlitby nebo náboženské obřady. Noste při návštěvách chrámů vhodné oblečení (žádné krátké kalhoty ani sukně).

Fotografování a natáčení:

Fotografování a natáčení na letištích a vojenských základnách je zakázáno. Před fotografováním osob je vždy třeba se dotyčných před samotným fotografováním zeptat, zda chtějí být fotografováni. Fotografování a natáčení některých památek je přísně zakázáno a u vchodu se požaduje předání fotoaparátů a kamer.

Lékařská péče/očkování:

Při cestách do těchto zemí doporučujeme uzavření cestovního pojištění! Také bychom rádi poukázali na to, že při cestách do zahraničí doporučujeme očkování proti žloutence typu A, tetanu, záškrtu a obrně, pro vlastní bezpečnost. Doporučujeme vám přinést si i léky proti žaludečním a střevním onemocněním všech druhů. Informujte se dostatečně na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí a Tropického institutu o aktuálních připomínkách a doporučeních. Společnost ETI nemůže přebírat odpovědnost za lékařská varování. Za své zdraví jste zodpovědní vy sami.

Egypt: lékařská péče je v Egyptě plošně zajištěna. V turistických centrech jsou na konzultace k dispozici lékaři, kteří většinou mluví německy nebo anglicky. Ve velkých hotelích jsou zase pohotovostní lékaři. Zásobování léky je pod státním dohledem a je přibližně srovnatelné se středoevropskými poměry.

Turecko: v případě onemocnění může být přes recepci přivolán pohotovostní lékař. Mimo to jsou ve všech velkých oblastech dobře fungující soukromé kliniky, které většinou spolupracují se soukromými pojišťovnami. Doporučujeme uzavření dostatečného cestovního zdravotního pojištění pro pobyt v zahraničí předem. Informace o očkování/zdravotních předpisech najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí dané země. V každém městě se nachází několik lékáren, jsou označeny červeným „E“ (turecky: EKZANE) na bílém podkladu, a jsou otevřeny v běžných otevíracích hodinách. 

Klasifikace hotelů:

Kategorie uvedené v katalogu odpovídají oficiálním předpokladům kategorií hotelových resortů a hotelových lodí podle přísných předpisů patřičných místních úřadů. Hotely jsou pravidelně kontrolovány zkušebními úřady, zda splňují všechny předpoklady kategorie, do které jsou zařazeny. 

Mobilní telefony:

O poplatcích a dostupnosti vás informuje váš operátor. Síťové pokrytí je v turistických centrech dobré, ve vzdálenějších oblastech však není optimální.

Jídlo a pití/návštěvy restaurací:

Tak jako ve všech jižních zemích, i v těchto doporučujeme jíst jen tepelně upravená jídla. Voda z vodovodu nemá kvalitu pitné vody, může se však používat na mytí, ale je nevhodná k pití. 

Upozorňujeme na to, že v (hotelových) restauracích platí předpisy ohledně oblečení. Jinak by se ostatní hoteloví hosté a personál mohli cítit nevhodným oblečením (např. plavky, pánové v krátkých kalhotách) rušeni. Rádi bychom vás požádali, abyste to brali na zřetel.

Doprava/hromadné dopravní prostředky:

Vaše bezpečnost je samozřejmě pro nás na prvním místě. Transfery proto pověřujeme jen ty agentury, jejichž řidiči autobusů přísně dodržují odpočinkové časy a vhodnou, bezpečnou jízdu. Síť hromadných dopravních prostředků je hlavně v turistických oblastech velmi dobře vyvinutá. Ve městech jsou taxíky a kolektivní taxíky výhodným dopravním prostředkem. 

Místní čas:

Egypt: časový rozdíl mezi Egyptem a středoevropským časem (SEČ) je v zimě +1 hodina. V létě je čas stejný jako v ČR.

Turecko: časový rozdíl oproti SEČ +1 hodina. 

Náboženství:

Islám je národním náboženstvím. Ramadán (postní měsíc) je v islámu posvátným časem. Půst začíná při východu slunce a končí jeho západem. Ramadán je každý rok, podobně jako Velikonoce, v jiném čase. Během ramadánu je možné, že budou podle úředních předpisů zavřené některé pamětihodnosti, nebo nastanou změny programového průběhu poznávacích zájezdů.

Spropitné a vedlejší výdaje:

Spropitné hraje z důvodu nízkých příjmů velkou roli. Zaměstnanců potěší 5–10 % z částky účtu. Neplatit spropitné je považováno za velmi neslušné. Na nilských výletních lodích je běžné sbírat spropitný paušál pro posádku lodi.

Upozorňujeme také na to, že alkoholické nápoje obecně, importované/zahraniční lihoviny jsou velmi drahé. 

Zásobování vodou a elektrickou energií:

Vzhledem k veřejnému zásobování vodou a elektrickou energií může místy dojít ke krátkodobým výpadkům elektřiny a vody. V hotelích a na výletních lodích jsou potřebné adaptéry podle euronormy 110/220 V.

Upozorňujeme na to, že informace se mohou kdykoli změnit a doporučujeme vám informovat se krátce před začátkem vaší dovolené na Ministerstvu zahraničních věcí a na www.cketi.cz. Všechny údaje jsou bez záruky.