loading
facebook instagram
 • Klidná dovolená u Rudého moře!

 • Egypt - krásné počasí po celý rok...

 • Vlastní síť hotelů RED SEA HOTELS - mnoho výhod!

 • Early check in / Late check out ZDARMA, jen u nás...

 • ETI nabízí možnost zůstat na pokoji až do Vašeho transferu, bez poplatku.

 • Zkušení delegáti hovořící česky a slovensky, transféry přímo na hotel.

 • ALL INCLUSIVE 24 hodin! Nabídky pro rodiny s dětmi.

 • Skvělý servis u nádherného moře - jen 4 hodiny z Prahy!

 • Jsme německá cestovní kancelář - poznejte rozdíl...

 • Přes 100 000 spokojených zákazníků od roku 2005!

 • Moře, které si může dovolit každý!

 • Odlétáme i z Německa, Rakouska, Polska a Slovenska..

 • naše letiště: Praha, Mnichov, Norimberk, Drážďany, Linec, Salzburg, Katowice a Bratislava

 • Všechny uvedené ceny jsou ověřené v reálném čase!

Hledat a rezervovat


HOT LINE
Tel: +420 / 272 011 311
Otevírací doba:
PO – PÁ 9.00 – 18.00

Antické chrámy

Abydův chrám 

(160 km severně od Luxoru)

Jako pohřební místo nejranějších králů a boha smrti Osirise byl Abydos jedním z nejsvětějších míst Egypta. Podle legendy je v Abydu pohřbena hlava Osirise, a také se zde odehrálo zmrtvýchvstání tohoto boha. Proto si tu mnozí Egypťané zakládali vlastní hroby nebo alespoň napodobeniny hrobů nebo si stavěli pamětní místa, aby se podíleli na zmrtvýchvstání. Tento „hřbitov“ se táhne 1,5 km.
Nejslavnější stavbou je chrám Setha I., který byl dokončen jeho synem, Ramessem II. Za chrámem se nachází napodobenina hrobu Oriona. Král Sethos I. byl pohřben v Údolí králů v Luxoru.  Chrám kromě toho obsahuje i významný seznam králů, na kterém jsou jména všech králů, od Mena po Setha I. 

  

Hathořin chrám

(55 km severně od Luxoru)

Hathořin chrám v Dandáru je nejvýznamnějším kultovním místem bohyně nebe a lásky Hathor, a je v porovnání s ostatními starověkými stavbami při Nilu celkem mladý. Chrám byl postaven v době od 125 p. n. l. do 60 n. l. v klasickém egyptském stylu Ptolemaiovců a Římanů. Řekové bohyni Hathor přirovnávali k bohyni Afroditě. Při každoroční oslavě nového roku byla socha Hathor na střeše symbolicky přivedena k bohu slunce. Ze střechy chrámu je skvělý výhled na celý chrámový komplex a okolní krajinu. 

  

Ägypten Geschichte - Karnak Tempel - ETI.at

Karnacký chrám

Chrámové město Karnak je největším náboženským komplexem Egypta. Jeho stavba trvala cca 1700 let. Labyrintový chrámový komplex sloužil – podobně jako i menší luxorský chrám – k uctívání boha Amona. Chrámový komplex se skládá ze tří částí obehnaných zdmi.

Chrám Amona-Rea, nazývaný i říšským chrámem, je největším egyptským chrámem s celkem 10 pylony. Nejde o chrám v klasickém slova smyslu, ale o sbírku různých, k sobě postavených sakrálních staveb. K nejvýznamnějším částem chrámu náleží velký sloupový sál, který patří k starověkým divům světa, zahrnující prostor ve velikosti Kolínského dómu. 134 sloupů v 16 řadách na ploše 4508 m2 tvoří jednu z největších staveb lidské historie. Ve starověku spojovala alej lemovaná 365 sfingami Amonův chrám s 2,5 km vzdáleným luxorským chrámem. Tato alej končila při 10. pylonu chrámu.  

Ägypten Geschichte - Tempel von Luxor - ETI.at

Luxorský chrám 

3 km dlouhá, sfingovou alejí tvořená Cesta procesí spojuje starý karnacký chrám s luxorským chrámem. Luxorský chrám je zasvěcený božské trojici Amonovi, Mut a Chons. Dvě 15 m vysoké kolosální sochy, které zobrazují Ramesse II., a 25 m vysoký obelisk hlídají bránu svatyně.  Opak tohoto obelisku byl r. 1836 darován Francii a dnes stojí v Paříži na náměstí Place de la Concorde. Uvnitř chrámu se nachází sloupový dvůr. Sloupy, které mají tvar papyrových květů, jsou pokryty hieroglyfy, které vypovídají o bohu Amonovi a vítězných bitvách Ramesse II.

 Chrám sloužil spojení království s jeho božským Ka, zbožštěním krále.  

 

Tal der Könige - ETI.at

Západní Théby - Údolí králů

Na západním pobřeží Nilu, na pohřebišti v Thébách, byli pohřbíváni mrtví. Zde se nachází Údolí králů, Údolí královen, jakož i Memnonovy kolosy, které kdysi střežily chrám postavený v letech 1400–1370 p. n. l. králem Amenhotepem III.  Nyní svědčí jen tyto dva kolosy o existenci stavby. Kolosy zobrazují faraóna vsedě s rukama na kolenou. Kolosům dali jméno Řekové, kteří si s nimi spojovali hrdinu Memnona z boje o Tróju. 

V r. 1922 byl objeven hrob Tutanchamona s plnou komnatou pokladů. Tento nález tehdy rozpoutal opravdovou egyptománii. Údolí králů mezitím inspiruje lidskou představivost. Více než 500 let to bylo místo posledního odpočinku mocných panovníků Nové říše. Hrobky byly vytesané z kamene, mumie zdobené zlatem a drahokamy. I když byly chráněnými místy, byla většina hrobek vyhledávaná lupiči a zloději. V Údolí králů bylo dosud vykopáno 65 hrobek.

Kromě hrobu Tutanchamona stojí za vidění i hroby ostatních faraonů. Každá hrobka má svou vlastní historii a specifické znaky. Dalším architektonickým mistrovským dílem je chrám královny Hatšepsut. Fasáda plynule navazuje na vrchol, zatímco to nejsvětější je pohřbeno ve skále. Oba Memnonovy kolosy u vchodu do Města mrtvých byly strážci svatyně, kterou dal postavit král Amenhotep III. Chrám byl zničen, ale oba kamenné kolosy zůstaly nenarušené.

  

Chrám Chnum - Esna

(55 km jižně od Luxoru) 

Uprostřed starého města hornoegyptského městečka Esna, 9 metrů pod dnešní úrovní města, se nachází svatyně boha s beraní hlavou Chnuma, pana nilských kataraktů a všech vod. Chrám postavili Ptolemaiovci a Římané, proto není překvapivé, že jsou na faraonském trůnu v chrámovém komplexu zobrazení římští císaři. Sloupové hlavice jsou pozlacené a zdobené exotickými květinami, rostlinami a hieroglyfovými kazetami. Na stropních malbách je rozeznatelný tehdejší obraz vesmíru se Sluncem, Měsícem a hvězdami.  

  

Chrám Kom Ombo

(40 km severně od Asuánu)

Na vršku nad Nilem leží dvojchrám, který je věnován bohům Sobekovi a Haroerovi. Sestává ze dvou spojených částí soustavy, které se dělí na pylon, dvůr a sloupovou halu, ale až při sloupové hale začínají být viditelné dvě symetrické poloviny až k nejsvětějšímu. Soustava vznikla za vlády Ptolemaiovců v 2. století p. n. l. Stojí za pozornost: v kapli Hathor lze spatřit 2000 let staré balzamované krokodýly.

Ägyptische Tempel - Isis Tempel - ETI.at

Chrám Isis – Philae

(8 km jižně od Asuánu)

Chrámové město (někdy nazývané i „perla Egypta), které se tyčí na granitovém ostrově Philae jižně od Asuánu, pochází z doby vlády Ptolemaiovců a Římanů. Po napuštění přehrady v Asuánu byl však Chrám Isis zaplaven. Proto byl přeložen na sousední ostrov Agilika. V chrámovém komplexu byl mimo Isis uctíván i její syn Harpokratés. Stavba je během denního světla velmi působivá, ale večerní zvukové a světelné představení z ní činí nezapomenutelný romantický zážitek.

  

Ägyptische Tempel - Ramses Tempelanlage - ETI.at

Ramessův chrámový komplex – Abú Simbel

Dva kamenné chrámy, které dal postavit faraón Ramesse II. na západním pobřeží Nilu mezi prvním a druhým kataraktem, měly zobrazovat na jižní hranici faraonské říše moc a věčnou nadvládu Egypta nad Núbií. I tyto chrámy patří k těm, které byly před zničením vodou zachráněny organizací UNESCO tím, že byly přemístěny 180 m směrem do vnitrozemí a postaveny o 64 m výše než původně.

Každý rok dosáhnou 21. února a 21. října paprsky vycházejícího slunce nejvnitřnější komnaty chrámu, tzv. „Sluneční zázrak“ Abu Simbel. Velký chrám Ramesse II. byl kompletně vsazený do skalního masivu, přičemž hrana vrchu slouží jako pylon.

Čtyři 22 m vysoké, silné kolosální sochy představují krále a jsou poznávacími znaky. Ramesse II. dal chrám postavit pro bohyni Hathor a pro svou oblíbenou manželku Nefertari.

Mezi masivními nohami vypadají zde integrované sochy ženských příslušnic královské rodiny v nadživotní velikosti téměř drobně. I dnes chrám svou velikostí ohromuje návštěvníky. Malý Chrám Abú Simbel byl zasvěcen manželce Ramesse Nefertari a bohyni Hathor z Faras. Také tento chrám je vsazený do skály. Ze skalní stěny vytesané postavy zobrazují dvakrát Nefertari, Hathor a Ramesse, kteří jsou všichni zhruba 10 metrů vysocí a mají stejnou velikost. Toto je zvláštností, protože manželky králů byly většinou zobrazovány menší. 

  

Ägyptische Tempel - HorusTempel - ETI.at

Chrám Horus

Tento chrám je nejlépe zachovaným egyptským chrámem z doby Ptolemaiovců. Typické znaky egyptského chrámu se dají rozeznat: vnější okolní zeď z nepálených cihel, obrovský vstupní pylon, za ním otevřený sloupový dvůr obklopený sloupy, které mají různé hlavice. Ve sloupové hale s nejsvětějším se nachází svatyně z černého kamene k obrazu boha, a v jedné místnosti můžeme vidět bárku, na níž se Hor jednou ročně vydával do severně od Luxoru ležící Dendary, kde navštěvoval svou manželku Hathor.