Nahrávám ...
Turistické info

Severní / Turecká část
I přes to, že turecká republika na severu Kypru po rozdělení v roce 1974 zdědila vybudovanou turistickou infrastrukturu a je nazývána turistickým rájem, mnoho turistů sem zatím nejezdí.
Slavné pláže v okolí Famagusty a Varoshy zůstaly opuštěné a západné výletníci se přesunuli na jižní stranu. V porovnaní s ní je dnes sever Kypru zaostalejší, což se projevuje na nižší životní úrovni jeho obyvatel. Pro nezávislého cestovatele to však může být plus.
Za návštevu stojí například vykopávky antického města Salamis (zničeného zemětřesením a arabskými nájezdy). Zachovaly se zbytky římského divadla, veřejné tělocvičny, baziliky Campana Petra a kláštera s hrobkou sv. Barnabáše. V Gazi Magose stojí bájný hrad Shakespearova Othella. Guzelyurt je centrem pěstování pomerančů, citrónů a grapefruitů. Mesto Girna bylo založené v 10. stol. př. n.l. a v tomto centru jednoho z devíti původních kyperských království, je dnes zajímavý starý přístav.
 Jižní / Řecká část
Na jihovýchodním pobřeží Kypru jsou v okolí Limassolu a Larnaky soustředěná turistická letoviska (např. známá Agia Napa a Protaras).
Mezi místa hodná pozornosti v této části Kypru patří také divoké pohoří Troodos s mnohými pravoslavnými kláštery a horskými vesničkami, ruiny starého římského města Kurion či velké archeologické muzeum v Nikósii, zaplněné exponáty od neolitu přes antiku až po začátky křesťanství. Na pobřeží na místě zvaném Petra Tou Tomiu (nedaleko města Kouklia) se podle legendy zrodila z možské pěny bohyně krásy Afrodita, které je zasvěcený místní chrám. Nedaleké městečko Pafos je známé římskými mozaikami, podzemními katakombami a hrobkami králů. Najdete tu také velké mořské akvárium. Na západní části poloostrova se rozkládá turistikou a civilizací zatím nedotčený poloostrov Akamas, kde můžete kkromě jiného podniknout trek vápencovou horskou cestičkou Avgasm často širokou jen několik metrů.